17. 6. 2024

Jukola

O uplynulém víkendu se odehrála letošní Jukola, opět i za účasti některých z našich nejlepších.

Jukola

Odehrála se zhruba 400 km severně od Helsinek, mužský závod se konal již po 75., Venla po 46. Dámského denního závodu se za nás zúčastnila zřejmě jen Denča, která výborným výkonem na druhém úseku vytáhla svůj tradiční tým IFK Mora OK na třetí místo. Další úseky ovšem již nebyly tak silně obsazené a bylo z toho nakonec 74. místo. Pro sestru Terku byl termín trochu nešikovně napasován mezi páteční obhajobu a úterní státnice.

Bandaska se poprvé na Jukole dostal do A týmu Koovee a rovnou na finiš. Přiznal tak v zásadě trvalou nervozitu a nějaké ty chybky, v pořadí to znamelo mírný pokles, ale i tak umístění v top10, přesněji řečeno na devátém místě. Desítku za ním uzavřel Gustav Bergman a pak už následoval Kuba Chaloupský. Ten si po zdravotně-tréninkově ne uplně optimálním úvodu sezóny po Tiomile i svoji premiérovou Jukolu v barvách Tampereen Pyrintö odbyl v béčkové štafetě, ale ke své maximální spokojenosti; zatímco dříve byl stavěn zpravidla na první úseky, nyní dostal důvěru na finiš a přispěl k 11. místu, které je historicky nejlepším výsledkem béčka Red machine (áčko skončilo čtvrté). Jeho čas 86:23 na 15,8 km úseku byl jen o necelou minutu a půl pomalejší než Tomáše Křivdy (ten dofinišoval Kalevanu Rasti pro 5. místo) a o 7,5 minuty pomalejší než nejrychlejší čas na úseku, kterého docílil Eetu Savolainen, jenž svůj asi ne až tak známý klub Ikaalisten Nouseva-Voima vytáhl ze sedmého na třetí místo. Ondra Metelka se postavil na noční druhý úsek svého klubu Angelniemen Ankkuri, kde trochu odskočil ze 109. na 119. místo, když svoji ztrátu přičítal primárně tomu, že se nechával strhnout balíky nebo vyšlapanými pěšinkami mířícími cizím směrem. Tým nakonec skončil 61.

Letošní ročník skončil triumfem pro švédský klub Stora Tuna, který zvítězil v obou závodech, v tom mužském navíc po páté v řadě (a v mužském i ženském všehovšudy celkem pětkrát). Historické wikitabulky navíc hovoří, že se jukolový double dosud povedl pouze jednou, v roce 1991 klubu IFK Södertälje. Nejlepším umístěním s českou účastí bylo opět druhé místo OK Linné s Milošem Nykodýmem.

Výsledky: ženy, muži. Worldofo (kde jsou všechny užitečné a zajímavé odkazy).

Termínová kolize Jukoly s áčkovým dvojzávodem v Orlických horách (s exkluzivní klasikou kolem Haničky) nebyla plánovaná, ale do již rozvržené termínovky přišel posun termínu ME dorostu, který pak vyvolal přešachování našich hlavních červnových závodů s tímto výsledkem.

Petr Kadeřávek