10. 6. 2024

Medaile všech barev z krátké trati!

Na MČR na krátké trati jsme získali po jednom zlatě, stříbru i bronzu, díky Denise, Kubovi a Míše, Kuba Chaloupský tak navíc získal svoji první individuální medaili v H21 hned v prvním roce po přechodu z juniorů!

Medaile všech barev z krátké trati!

Šampionát uspořádal klub USK Praha v nám sice vzdálených, ale už docela dobře známých terénech nedaleko Žihle, resp. Sklárny, případně Poustek, které jsme nacvičili na velikonočním soustředění (pamětníci pak nejen na letošním, ale i 2016 a 2001). Centrum závodu bylo sice umístěno dole na úpatí svahu, za obcí Pastuchovice, ale prostor závodu byl v převážně většině tamní typický relativně mírně zvlněný se skalkami a kameny, většinou čistým lesem, množstvím cest a průseků, resp. celá kvalifikace, a zhruba 2/3 finále, v němž se pak seběhlo z náhorní plošiny svahem dolů (byť ještě s výšvihem přes boční údolí). Kvalifikace se celá odehrála nahoře, což znamenalo, že na start i do cíle se šel tříkilometrový výlet, který pak v neděli následoval už pouze na start. Závod tak byl hodnocen jako ne až tak náročný, když se díky dobré generalizaci mapy daly kamenné útvary dobře přečíst. I tak to ale samozřejmě vyžadovalo přesnou dohledávku a chybovat se při tom dalo, v některých oblastech bylo černých útvarů naseto poměrně hustě, někdy i s vrstevnicovými útvary, místy navíc bylo na malé ploše poměrně hodně kontrol, takže malá zaváhání se ale dělala poměrně běžně.

V hlavní dospělé kategorii jsme na startu měli poměrně slušnou účast, i díky závěrečnému kvalifikačnímu náporu z oblastního mistrovství, z našich es chyběl v zásadě jen Sosák, protože od rodiny vyjíždí na dlouhé vzdálenosti už jen zřídka a navíc se soustředí na vypečenější akce, a Pája Kubát, protože přestoupil do Chrastavy. Denča, Áďa, Bandaska a Ondra své rozběhy rovnou vyhráli(y), Bára a Kuba byli druzí, do A finále postoupili ještě Terka Kosová a Honza Petržela. V mladších pak Míša Metelková, Maky Čapková, Vendy Novotná a Fanda Jelínek. V hezké výsledky se to pak povedlo přetavit i v neděli, dámskou elitu Denisa vyhrála, Áďa i Bára nějaké chybky vyrobily, Bára navíc s pocitem, že to netáhlo uplně na 100% a bylo to 11 s, resp. 18 s za velkou bednou (Áďa 7.-8., Bára 9.), Terka skončila 12. Mužskou elitu vyhrál Tomáš Křivda, při neúčasti Vojty Krále, zraněného od sprintového MČR. Jinak však nikdo nechyběl, kromě Tomáše Kubelky, který dokázal nepostoupit do finále, takže o to cennější je výborné druhé místo Kuby, s minutovou ztrátou, který si pro něj přiletěl na otočku z Finska, protože závod byl nominačním pro mistrovství Evropy. Výborný výkon podal i Bandaska, který s časem o další minutku pomalejším skončil pátý. Naši medailovou sbírku doplnila bronzem Míša (D20), která byla oprávněně hodně spokojená, když se po zdravotně nevydařené loňské sezóně vrací do formy i nálady. Maky (D16) si doběhla pro sedmé místo, ale potenciál byl určitě výš, chybělo jen 1:16 na medaili a 1:40 na vítězku a min. něco z toho tam na chybě skoro v závěru zůstalo, Vendy (D18) taky nešla bez chyby, ale tam už to bylo hlouběji, nakonec 14 místo, Fanda (H16) skončil 17.

Stránka závodů, v orisu

Petr Kadeřávek