V rozmezí 11 májových dní se odehrála všechna tři mistrovství ČR ve sprintových disciplínách.
Nejdříve se konala loňská novinka, tedy MČR v knock-out sprintu. Na pořadatelsky i „vizuálně“ úspěšný loňský podnik z Písku navázal klub OS SK Prostějov pod vedením Dušana Vystavěla, který jej zrealizoval 8. května ve svém domovském městě (které v roce 2008 hostilo kvalifikaci sprintu MS)
Pořadatelsky velmi komplikovaná akce měla obdobný model jako vloni. MČR se s ohledem na časově náročný vícekolový charakter koná pouze v kategoriích D/H21 (s právem startu do 220. místa rankingu), resp. beztak kategorie dospělých stačí pro splnění účelu, aby i závodníci v ČR měli možnost prověřit si disciplínu zavedenou na mezinárodní scéně. Nejprve probíhá formou běžného sprintu s intervalovým startem kvalifikace, rozlosovaná do 3 + 3 (farstovaných) rozběhů. Z každého z nich postupuje nejlepších šest do semifinále, pro dalších šest se koná nižší semifinále. Toto obojí má opět tři samostatné rozběhy, které už se tedy ale běží „KO“ formou, s hromadným startem. Z „vyšších“ semifinále pak první dva(ě) postupují do finále, které je tedy opět šestičlenné. Ti co z kvalifikací nepostoupili ani do nižšího semifinále běželi pak alespoň „nižší finále“, což byl opět již standardní sprint s intervalovým startem. Zatímco vloni běželi účastníci doprovodných závodů totéž, co ti nejhorší z MČR, tedy dva sprintové závody, letos byl připraven „pouze“ jeden (po závodu kvalifikace, v témže prostoru), ovšem jednalo se o standardní místní oblastní žebříček, takže ale s náležitým počtem kategorií.
Pořadatel použil hned několik prostorů v rámci města, kvalifikace (a následně OblŽ) se odehrála v areálu školy a školky, včetně průběhů napříč spojovacími chodbami, a následně parkem. Semifinále a finále již měly start a cíl v aréně zbudované přímo před reprezentativní budovou radnice na hlavním městském náměstí, v jehož půli byla umístěna kontrola, která sloužila jako divácká a sběrka zároveň - i přes časy okolo 9 minut se závodníci v půlce trati na náměstí vrátili a pak opět naběhli do téhož parku jako v první půlce závodu.
Jelikož se závod běží jen v jednadvacítkách a jelikož o něj ne každý stojí, byla účast poměrně skromná (140 účastníků závodu MČR) a od nás jen pětičlenná. Hned v kvalifikaci skončili Jura Skvorcov a Kuba Chaloupský, který nebyl v uplně tryskové běžecké formě a ještě v areálu školky chyboval. Ondra šel v zásadě bez chyby, ale jeho rychlost nestačila, postoupil aspoň do nižšího semifinále. Do dalších bojů tak postoupili jen Terka Kosová a Dan Vandas. Bandaska byl v semifinále disk, protože po druhém náběhu do parku už tam v té rychlosti a uvařenosti orazil špatnou. Z téhož důvodu byl (v jeho rozběhu) disk i Martin Roudný, jinak jiné diskvalifikace vyvstaly třeba z opomenutí oražení divácké anebo z proběhnutí pasáže, která nebyla v mapě, ale byla průběžná (to byly disky dobrovolné samonahlášené). Terka pak ve svém semifinále skončila čtvrtá, takže finálový souboj se už odehrál bez nás. Ten pak proběhl rovněž v centru, pouze na jinou stranu než semifinále. Aby to neměl pořadatel moc jednoduché, předtím mezitím probíhalo také ono nižší finále, v ještě zcela jiném prostoru za okrajem vnitřního centra.
Mistryní se tentokrát stala Bára Matějková, před (vloni třetí) Emou Černou a Janou Pekařovou, ve finále žen byl nejstarší ročník 2000, z těch zkušenějších z aktuální reprezentace chyběla Terka Janošíková a naše Denča Kosová. V mužích z těch „hlavních“ chyběl jen Dým a na bednu vystoupili ti samí jako vloni, ale tentokrát Tomáš Křivda Vojtu Krále porazil, třetí byl opět Jonáš Hubáček.
Knockout sprint je opravdu čirým opakem „ryzího lesního orienťáku“, ale nutno uznat, že ze své podstaty má závod ve svém závěru spád a atmosféru až do kulminace těsných soubojů o medaile. Ale pořádat bych to teda nechtěl…..