5. 5. 2024

Tiomila

O prvním květnovém víkendu se odehrála tradiční Tiomila, letos ale v netradiční podobě.

Tiomila

Tradiční byla opět i lokalita v oblasti Stockholmu (Nynashämn), takže po loňské přestávce, kdy se Tiomila konala netypicky daleko na severu, na ní opět vyrazila i výprava TSM HK a tedy i včetně našich zástupců. V sobotním závodě mládeže skončila štafeta TSM1 na výborném sedmém místě, za účasti Fandy Jelínka a Víti Novotného na druhém úseku a Maky Čapkové na třetím - tento závod se běží jako čtyřúsekový, ale na druhém a třetím úseku běží vždy dva současně a předává ten rychlejší (zde to byl Fanda a na třetím pak Maky proti Aničce Kynčlové, i když ve výsledcích je to naopak, měly však prohozená čísla). Štafeta TSM KHK2 skončila 26., s Kubou Sochorem na finiši.

Dospělí pak běželi v novém formátu, který byl přijat v rámci zrovnoprávňování H a D, aby si i ženy užily noc. Mužský závod tedy začínal dříve, než v předchozích letech, v 17.30, po třech úsecích byl přerušen, pak startoval v 21.30 ženský závod, pak po dvou úsecích přerušen, od 23.30 pokračovali muži, postupně v hendikepech podle aktuální ztráty, podobně pak ženy, ale až od 7 h ráno. Ženský závod byl navíc nově šestiúsekový, dosud byly jejich štafety pětičlenné.

Kuba Chaloupský si svoji premiéru v barvách Tampereen Pyrintö odbyl nakonec v béčku, protože v předcházejícímn období nebyl zdravotně v pořádku. Na závod byl sice už fit, ale forma nebyla tam kde by mohla být. Nicméně se uvedl kvalitním výkonem, když přiběhl z 1. úseku na 24. místě, se ztrátou 52 s, v zásadě hned po kolegovi z klubového áčka: "technicky na výbornou, jen fyzicky jsem plápolal na konci grupy.." - jinými slovy udržel čelní balík a stihl si přitom kontrolovat mapu, aby držel kontakt vždy se skupinou mířící na jeho farstu. Jeho štafeta skončila nakonec 85., áčko Tampereen Pyrintö osmé (na 9. úseku bylo ale ještě čtrvté, předběhl je mimo jiné Kalevan Rasti, které vytáhl Tomáš Křivda z 10. na 7. místo).

Část výpravy TSM byla  rozstrkána do mužské štafety Snättringe SK 4 / TSM Kralovehradecko, v níž Tom Novotný neohrošeně zdolal dlouhou noc  za 101 minuty (14,2 km, 4. úsek). Upřesňuje, že "dlouhou a intenzivní", v jeho závěru měl ještě tu čest předběhnout někdejšího finského reprezentanta Matse Haldina, ale musel uznat, že ten jen lehce ubral v závěrečné atletice na cestě, zatímco v terénu byl pověstný Mats the machine stále mezi strojvůdci vláčku..

Bandaska za svůj severský tým KooVee finišoval, udržel pozici na 14. místě: "já jsem spokojený. Šel jsem celou dobu sám, těšil jsem se, že půjdu v kontaktu, ale bohužel. S mým výkonem jsem spoko, ale pořád je tam co vylepšovat. 21. pozice na úseku je průměr."

Malé prokletí padlo na letošní Tiomile na Metelkovic, Miška zůstala doma v rámci tréninku na maturitu, Tomík si zájezd užil se zánětem pod zubní plombou, horečkou a antibiotiky (a tak trochu bojem s tamním zdravotnickým systémem) a Ondra na třetím úseku disknul štafetu Angelniemen Ankkuri, když jedničku orazil bezkontaktně, což ovšem na Tiomile nestačí (nejde o emit, ve Švédsku se používá SI).

Sestry Kosovky nastoupily tradičně za IFK Mora, Denča přiběhla z prvního úseku na výborném 9. místě (+0:23 s): "Výkon byl vcelku povedený, na konci mi chyběly síly a bylo par klíček, ale mohlo to v noci dopadnout daleko hůř…". Terka pak na pátém stáhla z 37. na 31., nakonec byla jejich sestava 27.

Svoji porci zážitků si užily Vendy Novotná a Monča Podlešáková první účastí v hlavním dámském závodě, pro který si v burze volných míst vybraly tým Dalaportens OL, přimixiovaný ještě klubem IGTISA. Vendy za tmy rozbíhala a přiběhla 129., ztráta 10,5 minuty je na takové show v 16 letech slušný výsledek: "Ačkoliv jsem moc nestíhala mapovat postupy, vždycky jsem stihla domapovat dohledávky, takže za mě supr, ale bylo to spíš o běhu, protože světýlka většinou byly tam, kde bych chtěla. Nakonec to dopadlo tak, že do cíle jsem táhla ještě s jednou holkou obří vlak se ztrátou okolo 10 min. Klub jsme sehnaly úplně náhodou na burze, protože ještě nemám registraci v Eksjö (kam Vendy letos zamíří na O-gympl - pozn.), ale naštěstí jsme měly podobně starý holky, takže to bylo fajn."

Monča běžela ráno čtvrtý úsek, na kterém vytáhla pozici své štafety ze 123. na 109. místo (nakonec jejich mix skončil 139.): "zážitek to byl obrovskej, strašně jsem si to užila, jak fandění v aréně, tak i samotnej závod. Udělala jsem nějaký chybky, ale užila jsem si to moc; v noci jsem šla Vendy vyprovodit a utíkala jsem spát, abych byla svěží;)"

Startovka všech kategorií

Výsledky na eventoru

Stránka Tiomily

Petr Kadeřávek