4. 5. 2024

Uplynulo čtvrt století od zápisu OK 99 Hradec Králové

Není to tak dávno, co jsme si tématem bojovky na zakončení sezóny připomněli 20. výročí od založení klubu pod jeho současnou identitou. Konkrétně 4,5 roku.

Uplynulo čtvrt století od zápisu OK 99 Hradec Králové

Letos 20. dubna totiž od tohoto okamžiku uplynulo už let dvacetpět. Z hlediska naší existence a sportovní činnosti se samozřejmě jednalo v zásadě o formalitu, nestalo se tak za nějakých dramatických či negativních okolností spjatých s nějakým převratem. OK 99 Hradec
Králové byl nástupcem „SKP orientačního běhu Hradec Králové“. Ten byl registrován dne 24. 4. 1991 jako nástupce oddílu Rudé hvězdy. Pod tímto názvem byla jednotně vedena sportovní odvětví organizačně zastřešená bezpečnostními složkami, proto pak byla po odvanutí rudého moru jednotně přejmenována právě na Sportovní klub policie (SKP). Být jeho součástí však pro nás později přestalo mít smysl a došlo tedy k osamostatnění. Návrh na registraci sdružení OK 99 Hradec Králové byl na Ministerstvo vnitra ČR odeslán 22. března 1999 a dne 20. dubna 1999 bylo sdružení registrováno - toto datum tedy jako moment vzniku uvádí i obchodní rejstřík. Pozdější změnou legislativy se pak právní forma změnila na zapsaný spolek (z. s.). A ač nám to mnohdy nejde přes jazyk, jakožto samostatný klub jsme klub a nikoliv oddíl!

Díky archivu Pavla Běhouna se dochoval i anketní dokument se záznamy návrhů nového názvu. Něco k tomuto naznačuje i tehdejší ročenka, ovšem kdo u toho přesně byl, to si ještě musíme dovylovit v našich (upadajících) pamětích. S následným přerodem do nové podoby (a také příchodem roku 2000) se následně částečně změnilo (omladilo) vedení klubu, tak trochu podobně, jako se tomu stalo i letos.

Petr Kadeřávek