18. 9. 2023

Tři medaile z krátké

Na MČR na krátké trati jsme získali kompletní sbírku medailí všech barev díky zlatu Kuby Chaloupského, stříbru Denči Kosové a bronzu Báru Chaloupské.

Tři medaile z krátké

Šampionát se uskutečnil v tradičním termínu klasiky, s níž byl prohozen z důvodu podmínek ke vstupu do prostorů obou těchto závodů. Klub TJ Spartak 1. brněnská jej uspořádal v prostoru CHKO Žďárské vrchy, se shromaždištěm jen několik km jihovýchodně od Devíti skal, umístěném na louce protnuté zásadní neviditelnou hranicí rozvodí (© Kuba) - sobotní bažinky odtékaly do Černého moře, zatímco nedělní do Severního. Terén byl tedy jak se říká typický vysočinský, drobné nepravidelné hustníčky, bažinky, spousta melioračních rýh, v sobotu i poměrně velký podíl bílého lesa, v neděli o něco menší, ale v obou případech většinou s běhatelností ztíženou klacky pod nohami. Kontroly dokázaly být celkem schované i v bílém lese, zejména v těch vodotečích a rýhách, nemluvě pak o zelených a strakatých bílo-zelených prostorech.

V dorostu nám ze sobotní kvalifikace postoupila do A finále pouze Vendy Novotná, když Tomík Metelka zůstal po jedné větší a jedné menší chybě tři sekundy pod čarou. Míše chybělo přes půl minuty, ale s ne úplně stoprocentním zdravím a v neděli pak ani nenastoupila. V juniorech nezklamal Kuba, v dospělých jsme předvedli ukázkové výsledky v ženách, kde Denča, Áda a Bára vyhrály své rozběhy, jen Terka byla až druhá. Na postup do áčka to dalo i Janče Šímové. V mužích postoupili Bandaska, Ňuf a Baptiste, Pája Kubát se neúčastnil a Sosákovi uteklo áčko o 81 s, i když v jeho rozběhu to znamenalo 11 míst, Ondru trápil problém s achilovkou, což přispělo i mapově nevydařenému výkonu.

Ve finále brala Vendy 13. místo, Kuba se podle svých slov cítil ve výborné formě a fakt si věřil, takže s jen jednou malou chybkou si doběhl pro suverénní vítězství s náskokem více než dvou minut. Suverénní pozice v dámské elitě se podařilo přetavit ve dvě medaile. Bára potvrdila svoji aktuální výbornou pohodovou formu, až do tří čtvrtin závodu většinou vedla, až se dostala na dohled za Denču, startující 2 minuty před ní, bohužel se jí nechala stáhnout do špatného směru na postupu na k15 a ztratila tak 2,5 minuty v dohledávce. Nakonec to stačilo aspoň na 3. místo, se ztrátou 1:13 min na vítěznou Janou Stehlíkovou (Knapovou). Denča to vytáhla na 2. místo, jí chybělo jen 9 s, čtvrtá skončila Lucie Semíková, i ona byla v závěru průběžně několik mezičasů ve vedení. Na čele se v úvodu průběžně pohybovala taky Venda Horčičková, ta si ovšem při přeskakování nějaké padlé dřeviny natrhla stehenní sval a ještě hnula se zády a poté už jen doklusala do cíle. Smůlu jiného druhu měla Terka Kosová, z osmé pozice byla disk, protože neměla v čipu sběrku, kterou razila. Áda favorizovanou pozici nějak neunesla a skončila na chvostu výsledkové listiny. V mužích se dařilo méně, Ňuf párkrát chyboval a skončil 9., Bandaskovi to nějak netáhlo a byl 12., místo před Baptistem. Vyhrál dnes už většinou suverénní Tomáš Křivda, 2:23 min před Martinem Roudným, kterého doběhl, třetí skončil Jonáš Hubáček.