A aspoň stručným výčtem nutno zaslouží se shrnout, jak se našim dařilo.
V úvodním závodu sprintu, který ukázal, že Česká Lípa má hezké historické centrum a také orientačně záludný víceúrovňový prostor v oblasti kina a tzv. klášterních zahrad, skončila Denča na velké bedně, s 5. místem, které bylo nejlepším výsledkem mezi našimi ženami. Na třetí místo přitom chybělo jen 9 sekund, na vítěznou Tove už ale 53 s. Stejné umístění zaznamenal Tomáš Křivda, hned druhým nejlepším v naší výpravě byl Kuba Chaloupský na 17. místě. Výborný výsledek pro našeho juniorského šampiona měl ještě bonus v podobě jednovteřinové porážky norského fenoménu jménem Kasper Fosser! Bandaska sdílel s Martinem Roudným 27. – 28. místo, stále se ztrátou pouhých 64 s na vítěze, kterým byl trochu překvapivě Brit Ralph Street (ten má ale koneckonců to město tak trochu ve jménu, žejo….).
O den později se odehrály sprintové štafety, se stejnou cílovou arénou, ale s tratěmi namířenými do novější zástavby, škola, školka, parky, doplněné o nezbytné umělé zábrany pro zkomplikování prostoru a předpřipravených představ načtených z dostupných mapových prostředků žejo. První úsek se Denče vůbec nepovedl a přiběhla z něj na pozici, která na první pohled znamenala ztrátu šancí na boje o medailová místa, + 2:10 na v ten moment vedoucí Švédsko. Ovšem opět jednou se potvrdilo, že závod štafet může být plný zvratů a v našem případě tomu přispěly výborné výkony všech dalších. Kuba Glonek (který byl nejlepším z našich mužů na sprintu na domácím MS 2021 a teď v České Lípě byl v průběhu závodu průběžně první až do oné záludné kontroly pod zahradami) ztrátu na vedení udržel na stejné hodnotě, 4. nejlepším časem na úseku. Následně Tomáš Křivda potvrdil své kvality a Terce Janošíkové předává na 6. místě, už jen půl minuty za medailí. Terka si po předchozím dni (kdy skončila na hezkém 9. místě, ale zůstalo to tam…) spravila chuť, něco stáhla už na trati a do pytlíku už vbíhala v pozici souboje o 2. místo, které nakonec rozhodla ještě před doběhem a tedy bez přímého finše. Na SP se nehraje na redukovaná pořadí, takže se jednalo o skutečné druhé místo, za vítězným Švýcarskem, před švédskou jedničkou a dvojkou, Norskem, dalšími dvěma Švýcarsky a dalším Švédskem…… Kuba s Bandaskou si plácli na předávce naší dvojky, která skončila nakonec 22., Ondra zatím stále ladil na les v pozici diváka.
Po volném dni přišel s krátkou tratí první ze dvou lesních závodů, které měly rovněž společnou arénu, tentokrát ale 25 km na jih od České Lípy, ve skalnatých terénech Kokořínska. Krátkou trať namotal stavitel Radovan na poměrně malém prostoru nedaleko arény, klasická trať (kterou postavil Pája Kubát, ale do značné míry s převzetím stavby Petra Karvánka pro neuskutečněný Euromeeting) pak při vzdálenějším startu využila větší plochu a prostor krátké trati už jen přetnula dlouhým postupem v závěru. Na krátké byla Denča dlouho na hraně umístění na velké bedně, přišla o něj až v závěru, až za technicky náročnou skalnatou částí a nakonec z toho bylo 13. místo, když 6. místo brala Terka Janošíková. V mužích jsme tentokrát žádné výrazné umístění nezaznamenali, když Tomáš Křivda po příliš velké chybě (ve stylu paralelní chyby při seběhu do údolí, zjednodušeně popsáno) radši vzdal, aby pošetřil síly na klasiku. Za 16. místem Dýma tak byl dalším nejlepším našim Bandaska na 27. místě. Kuba skončil 46. a Ondra při své premiéře na světovém poháru 87. V ženách vyhrála pro změnu Tove, v mužích byl ovšem vítěz opět tak trochu senzací, Rakušan Jannis Bonek však o sobě dal vědět už bronzem na krátké na MS o pár týdnů dříve.
Parametry klasické trati budily velký respekt (muži 12,9 / 990, ženy 9,4 / 720), tím spíše, že až do jejího úvodu pršelo v zásadě nepřetržitě od podvečerního konce závodu na krátké (a chvilkami i později). Naštěstí se jako nejskluznější ukázal až sjezd kolem předsběrky, pod dozorem fotoaparátů a kamer, takže už se nezopakovala nepříjemná zranění ze závodů O-Tour. Denča už tento závod oproti původní nominaci vynechala, vysvětlení je už v předzávodním rozhovoru, v jehož duchu se nesla i účast a už jen krátkou trať absolvovala s pomocí prostředků tlumicích bolest. Ke změně došlo i v mužích a místo Jonáše Hubáčka, který si na krátké zranil kotník, postoupil z role náhradníka do role účastníka Ondra a tentokrát to bylo 82. místo. Kuba skončil 49. a Bandaska 38. Český divák už se ani tentokrát nedočkal bedny, ale Tomáš Křivda zopakováním 4. místa z klasiky letošního MS ukázal, že už opravdu patří do světové špičky. Mezi ženami byla z našich nejlepší Venda Horčičková na výborném 7. místě. Na bedně už tentokrát bylo v zásadě vše jak má být, v ženách Tove, Simona Aebersold, Sara Hagström, v mužích Kasper, Kyburz, Gustav. S Křivdičem se pak na velkou bednu postavili bráchové Hubmannové, přesněji řečeno sdílel to 4. místo s Danielem. Mmch na klasice MS 2021 v Doksech byl první Kasper, druhý Kyburz, 4. D Hubmann a 6. M. Hubmann. Koneckonců i v ženách byla mezi prvními šesti čtyři jména stejná….
Výsledky, GPS, mapy, fotky najdete na stránkách závodů, technicky velmi vyvedené TV přenosy a záznamy zde.