1. 8. 2023

Startuje české kolo světového poháru v OB!

Ve středu odpoledne odstartuje sprintem letošní druhá série světového poháru, a tuto hostí Česká repubilka.

Startuje české kolo světového poháru v OB!

Úvodní městské závody se odehrají v České Lípě - ve čtvrtek následují sprintové štafety. Po pátečním volném dni proběhne krátká trať a na závěr klasická trať, obojí s arénou poblíž Korců mezi Doksy a Dubou.

ČR je ve skupině zemí, které mohou do každého individuálního závodu postavit po osmi účastnících v každé kategorii (počty účastníků pro konkrétní země jsou uvedeny v kapitole 9.3 buletinu č. 4), čehož jsme tedy plně využili. V kombinaci zkušenějších, kteří běží vše, a závodníků, kteří jsou nominováni pouze na některý (některé) ze závodů tak čítá česká výprava 12 žen a 11 mužů. Do závodu sprintových štafet může každá země postavit čtyři týmy. Závody SP jsou tak svojí konkurencí nejkvalitněji obsazenou mezinárodní soutěží, před ME a MS.

Nejvíce zastoupeným klubem, se čtyřmi závodníky, je .... OK 99 Hradec Králové! Na všechny disciplíny jsou nominování Denča Kosová, Dan Vandas a po svém vystoupení na MSJ i Kuba Chaloupský. Ondra Metelka by měl běžet krátkou a na další disciplíny je náhradníkem. Kompletní česká nominace je zde. Zatím aspoň tři z našich se podařilo uhnat i pro krátký předstartovní rozhovor:

Bandaska:

Jak probíhala/probíhá Tvůj mezičas mezi MS a našimi svěťáky?
Odpočinkově. Aklimatizace po dlouhém soustředění a návratu dom. Pár tréninků na domácím písečku a hurá do pískovců.

Premiéra na MS se moc nevyvedla, jsi teď aspoň namotivovaný spravit si chuť? Natrénováno určitě máš a chtěl bych věřit, že v součtu s tréninkovým kempem byla celá švýcarská akce i přes to všechno jinak dobrou sportovně-společenskou akcí.
S motivací nemám problém. Na jaře to byla paráda, pak bohužel přišel menší výpadek, ale teď se snažím udělat vše proto, abych byl zase zpět. Na MS jsem toho moc neodtrénoval, snažil jsem se být do posledního dne připraven jako 100% náhradník pro štafetu. Jinak to byla parádní akce s partou.

Forma a zdraví je tedy teď 100%?
Netroufám si nic odhadovat, ale zdraví ano.
 
Mezi účastníky světového poháru už nejsi úplně nováčkem, budeš ale vnímat toto kolo nějak jinak? Třeba s ohledem na české prostředí – vyšší vlastní očekávání v domácím terénu, vystoupení před domácím publikem, před rodiči ...  ?
Řekl bych, že nováčkem stále jsem, protože se počtem SP řadím mezi začátečníky. Vnímat ho budu způsobem, že se mi konečně podařilo nominovat na domácí seniorský závod, což byl můj dlouhodobý sen. Očekávání nemám žádné. Určitě je pro nás výhodou domácí terén, ale s počtem zahraničních závodníků zde bude obrovská konkurence.

Máš nějaké konkrétní výsledkové cíle? Jakou ztrátu od Kaspera ještě bereš?
Nemám. Rád bych předvedl výkon, se kterým budu spokojený. Na co to bude stačit, toť otázkou. Uvidíme, ideální je nula nebo pokud to musí byt ztráta, tak záporná.
 
MS v Doksech jsi se účastnil jako pořadatel, pilíř video-týmu, sehnal jsi si teď adekvátní náhradu nebo musíš brát do lesa gopro?

Samozřejmě mi parta kluků z video sekce bude chybět, ale role závodníka je pro mne daleko cennější. Ani ale není naposledy.

 

Kuba:

Tak jaká je forma a jak jsi zregeneroval po náročném rumunském programu? Jak probíhal Tvůj mezičas mezi MSJ a našimi svěťáky? Poměrně krátký předstih oznámení nominace před akcí ani nedával moc časoprostoru pro nějakou cílenou přípravu nebo změnu plánů?

Po náročném rumunském programu jsem si musel trochu odpočinout od orienťáku, a tak jsem s kamarády vyrazil na roadtrip do jižního Norska. Cílem bylo hlavně ulevit hlavě v norské divočině, a to se každopádně povedlo. Změna pohybu z běhání na lehké chození po kopcích neuškodí. Po návratu bylo v plánu se opět plně opřít do tréninku, ale bohužel mi nemilosrdné severské počasí překazilo plány a já musel téměř celý týden léčit nachlazení. Nezbývá mi tedy nic jiného než věřit, že nějaká ta forma v nohách po JWOCu přeci jenom zůstala.

Jak je náročné naladit mentálně - letošní vrchol, na který jsi cílil, už máš za sebou. Takže teď máš na jednu stranu výhodu, že nejsi pod vnějším (a asi ani vlastním) tlakem očekávání výsledku, vezeš se určitě na vlně nadšení, na druhou stranu nechybí 100% motivace?

Motivace nechybí – moc se těším na porovnání s těmi opravdovými mistry orienťáku. Jdu do toho s čistou hlavou. Svůj letošní hlavní cíl jsem splnil, a tak nemám co ztratit. Pokusím se sesbírat co možná nejvíc zkušeností do dalších let, který se budou setsakramentsky hodit!

Máš nějaké konkrétní výsledkové cíle? Jakou ztrátu od Kaspera ještě bereš? :)

Vzhledem k nejisté fyzické výkonnosti se neodvažuji hádat na co by to mohlo stačit, ale s top40 v jednom z individuálních závodů bych byl spokojen. Z parametrů klasiky mi běhá mráz po zádech, takže budu rád, když to zdárně doklepu bez jezení borůvek až do cíle. Na tom, kolik půl hodin až hodin dostanu naděleno od norské stíhačky mi tolik nezáleží. Těším se na krásné a kvalitně uspořádané závody s domácím publikem, a to je pro mě hlavní!

 

Ondra:

Záludná otázka na úvod – kolikátý start na svěťáku to pro tebe je?

Přesně první, a lepší premiéru jsem si asi ani nemohl přát :)

Budeš spíš nervózní z premiéry (případně z toho, abys nezklamal) nebo se těšíš a chceš si to prostě užít?

Každopádně si to chci užít a být spokojený se svým výkonem, kdo ví, kdy se mi zase něco takového poštěstí.

Jak jsi na na české svěťáky ladil, pokud tedy vůbec nějak speciálně, když oznámení o nominaci vyšlo 2,5 týdne před akcí (aspoň oficiálně, nevím, jestli jsi měl nějaké náznaky už dřív)?

Nevím, jestli to bylo přímo ladění, protože o nominaci jsem se dozvěděl, zrovna když jsem dělal vedoucího na táboře v Krčkovicích (u Hrubé Skály). Takže úplně speciální příprava nebyla, ale nějaké intenzivní úseky v pískovcích (=chytání dětí při hrách) jsem absolvoval. Teď jsem ještě absolvoval "vysokohorské soustředění" na Sudety Cupu na polské straně Krkonoš.

Máš nějaký výsledkový či jinak definovaný cíl? Jakou ztrátu od Kaspera ještě bereš?

Vzhledem k tomu, že jsem s takovouhle konkurencí ještě nikdy nezávodil, se nějaký výsledkový cíl dost těžko odhaduje. Takže asi dobrý pocit po mapové i fyzické stránce a říznout Kaspera na doběhu :)

A státnice předpokládám dopadly. Konec studia a v Brně to ale určitě neznamená, žejo?

Přesně tak. Studentský život i Brno jsou strašně fajn, takže si ho ještě o pár let prodloužím magisterským studiem.

Denča

Jak probíhala/probíhá Tvůj mezičas mezi MS a našimi svěťáky?

Musela jsem dohnat pracovní resty a v mezičase jsem zjistila, že můj od jara bolavý kotník je silný zánět, takže jsem pár dní pouze regenerovala. Trénink v lese jsem musela naprosto vynechat, protože ten je nejvíce bolestivý. Samozřejmě to není tak špatné, ale není to ani extra dobré. Trénovala jsem pouze jedenkrát denně, protože po tréninku se většinou objevil otok. Naštěstí do rána to bylo vždy lepší, takže jsem mohla fungovat alespoň takto a já, lesní běžec, zase „cílit“ na sprinty.

MS se ti moc nevyvedlo podle představ, jsi teď aspoň namotivovaná spravit si chuť nebo spíš doznívá určité zklamání?

Zklamání určitě doznívá, s tím se bohužel neumím tak rychle poprat. Namotivovaná se ale extra necítím, spíš bych řekla, že díky tomu limitujícímu kotníku přežívám a těším se na odpočinek. Těším se na závody na domácí půdě, ale na žádný zářný výsledek to moc nevidím a necítím.

Předloni v Doksech se tlak z očekávání výsledků na domácí půdě asi nakonec na výkonech týmu trochu negativně podepsal, mohlo by to letos být po této stránce uvolněnější, když to není přímo MS?

Z tohoto pohledu určitě ten tlak není tak velký. Velkou roli hraje i letošní blízký termín MS a SP, kde většina závodníků směřovala hlavně na MS a teď jen podrží nebo ještě vylepší formu. Věřím, že to bude celé více uvolněné.

___________

Pro letošek se poprvé podařilo sjednat pokrytí všech sérií závodů světového poháru Českou televizí, takže i česká série bude k vidění kompletně. Měla by být odvysílána v kombinaci přenosů a záznamů na ČT Sport a ČT Sport Plus takto:

ČT Sport:

středa 2.8. 15:55 přímý přenos sprintu

čtvrtek 3.8. 22:20 sestřih sprintových štafet

sobota 5.8. 22:15 sestřih krátké trati

neděle 5.8. 23:15 sestřih klasické trati

Na ČT Sport Plus by pak snad měly být živě tři zbývající závody. Na tomto výhradně internetovém kanálu je program uveřejňován průběžně pár dní předem, uvádí tak zatím přenos ze sprintových štafet od 16.55.

Sledujte stránky závodů, postupně se překlopí do tradičního "live" režimu s odkazy na informace k jednotlivým závodům.

Základní pořadatelský tým je v zásadě stejný s předloňským MS v Doksech, pod vedením Honzy Picka, souvislost je i širší, neboť sprintové disciplíny v České Lípě se běží v záložním prostoru pro MS 2021 a lesní disciplíny v lokalitě Kokořínska, která měla být použita pro Euromeeting plánovaný jako generálka před MS v roce 2020, resp. 2021 - po dvou pokusech o odklad v covidové době byl ale nakonec zcela zrušen.

I nyní je mezi pořadateli hrstka našich, byť skromnější než minule, Radek Novotný je tentokrát stavitelem sprintových štafet a krátké trati, Pája Kubát, který byl předloni v Doksech ještě členem repre týmu, staví klasickou trať. Mezi řadovějšími pořadateli to pak opět všechno budou fotit kade a Petr Háp, Péťa Hlaváčková má, jakožto zástupkyně předsedy organizačního výboru, opět na starosti vedení VIP zóny, Lucka Šádková je v týmu startu, Míša Metelková v organizaci ubytování.

Závody SP se do ČR vracejí po pěti letech, na podzim 2018 se uskutečnila série čítající tři sprintové disciplíny v Praze a Mladé Bolesavi a krátkou trať kolem Valdštejna, na níž skončil Pája Kubát čtvrtý (a Miloš Nykodým vyhrál).

Petr Kadeřávek