25. 4. 2023

První kolo Světového poháru

V druhé polovině tohoto týdne se na jihu Norska odehraje 1. kolo letošního Světového poháru a v české výpravě je i Denča a Bandaska.

První kolo Světového poháru

Výprava odletěla z Prahy už v pondělí ráno, aby na místě ještě trochu potrénovala. Podmínky byly norsky jarní, nejprve s teplotami lehce nad nulou, s přítomnosti sněhu, následně vydatně za pršelo, ale pak vše vsáklo a počasí se umoudřilo. Zatímco Denča už má za sebou nepočítaně podobných zkušeností, Bandaska (po delším zamyšlení) napočítal zhruba dvě dosavadní účasti na sériích světového poháru. Závody měly centrum v areálu automobilového závodního polygonu KNA Varna, ve čtvrtek se běžela klasika, v sobotu krátká a v neděli štafety.

Nominace CZE týmu, stránky SP (výsledky, gps), stránky SP na eventoru (buletin, předchozí mapy).

Pro letošek se podařilo sjednat něco opravdu unikátního - odvysílání kompletního Světového poháru v OB na ČT Sport. Takže již všechny tyto tři závody bylo možno sledovat v televizi. Ještě předtím, ve středu ve 12.30 představila Venda Horčičková přípravu reprezentace na nadcházející SP.

Připomeňme, že druhé kolo SP se koná (po pěti letech) u nás, začátkem srpna v České Lípě a okolí.

----

Na čtvrteční klasiku nakonec Denča nenastoupila, protože po nedávno prodělané nemoci se ještě necítila v kondici na dlouhý závod ve smysluplné úrovni. Bandaska skončil 74., po pár chybách na postupech i v dohledávkách, když jej navíc přibrzdil problém s příliš utaženou botou: "Na k10 jsem se Israelcem nechal stáhnout, nešel jsem za nim na 100%. Ale nebyl jsem pečlivý na směru a přestával jsem se soustředit kvůli odkrvené noze." Nejdřív doběhnul Israelce Yasura, ale po chybě na postupu na k10 je oba docvkal Nor Baklid. Na postupu na 14. je pak ale oba ztratil: "chyba byla z toho, že jsem se je snažil doběhnout, do toho jsem vůbec necítil levou nohu s spěchal jsem."

Na sobotní krátké už si spravil chuť a po hezkém výkonu skončil na 32. místě, se ztrátou 4'14'' na vítězného Kaspera a jen 1'26'' za Tomášem Křivdou, což znamenalo druhý nejlepší výsledek mezi našii muži (Vojta Král si bohužel na klasice zranil kotník až tak vážně, že už do dalších závodů nenastoupil.). Vedlo se i Denise: "na aktuální neformu to bylo dobrý :)", což znamenalo 20. místo, 4'13'' za Sarou  Hagström a a nejlepší výsledek mezi českými ženami.

Svěťáky skončily v neděli štafetami. Bandaska dostal důvěru pro svoji premiéru v áčku na svěťáku a nezklamal ji. Štafetu rozbíhal Jonáš Hubáček, který přiběhl 18., +1'15'' (trenér Šéďa v rozhovoru uvedl, že vyžral v úvodu horší farstu). Dan pak držel balík kolem sebe, který s později ještě zvětšil o další doběhnuté závodníky a stáhl to na 11. místo (+3'07''): "nebylo to skoro farstovane a běžel jsem v balíku". Tomáš Křivda to ještě vytáhl na 9. místo, ovšem 5. v redukovaném pořadí a tedy první mezi ne "Skandinávsko-Švýcary".

Denča rozbíhala ženské áčko a přiběhla desátá se ztrátou 0'58'' na švédské áčko, spokojená ale nebyla "udělala jsem tam dost chyb, největší před diváckou, kde jsem obehla všechny farsty… Fyzicky to bylo lepší než jsem očekávala, ale stále dost chybí. Ještě je potřeba na tom zapracovat…". Po netypicky velké chybě Tove na k9 druhého úseku se Venda dokonce dostává i před ní, ale pozice zůstává podobná, Terka Janošíková, která má za sebou rovněž virózu, pak nás v redukovaném pořadí posouvá alespoň před Estonsko, v závěru pouze nestačí na Dánsko (Miri Thrane Ødum, vítězka krátké na našem JWOC v HK 2013), což znamená celkově 10. a v redukovaném pořadí 6. místo, když vyhrálo švédské béčko, kterému finišovala Lisa Risby (vítězka klasiky na našem JWOC v HK 2013).

Petr Kadeřávek