Letošní MČR štafet, družstev a oblastních výběrů žactva uspořádal Klub vytrvalostních sportů Šumperk o víkendu 7./8.10.2017 v jihozápadní části jednotisícovkového masivu Jeřáb,

což je prostor mezi Králíky a Hanušovicemi, v porovnání s okolím nepříliš využívaný běžecky ani turisticky. Atmosféru odlehých končin bohužel dokreslovalo počasí podobně nevlídné, jaké doprovázelo mistrovství na klasice; zatímco na sobotní štafety se nakonec občas i podívalo slunce, v neděli střídalo déšť střídalo mrholení a občasné přestávky beze srážek; displej v prostoru předávky kromě reálného času ukazoval mezi 6 a 8 stupni Celsia a v počátku závodu se v lese ani pořádně nerozednilo... Náročnost závodu určovala asi konkrétní stavba tratí, prostor nabízel jak štafetově letecké a přehledné pasáže, tak hodně zarostlé a zelené porosty, s kontrolami na poměrně jasných i schovaných objektech, za autora těchto řádků byla výrazně jednodušší a rychlejší neděle, ale za to víc do kopce, to ale třeba nemuselo platit ve všech kategoriích a navíc pod tlakem průběhu štafetových závodů se dají dělat chyby vždy a všude.

Závod štafet pro nás skončil medailí pouze v mužích, kteří tak předznamenali, jaký výkon podají o den později... Pája Kubát a Baptiste Rollier zaběhli své úseky tak, že Honza Petržela vybíhal s náskokem čtyř minut a ten už tedy neprohospodařil, takže z toho bylo zlato. Druhé skončily Pardubice a až třetí tradičně silná Pragovka (Flaška, Bet, Šéďa). Žabiny braly až páté a šesté místo. Naše věkově pozoruhodně nevyvážené [B ≥ (A + C)] béčko čítající Dana Vandase, Sosáka a Honzu Bendáka doběhlo na nadějném 11. místě. Ženám chyběla Denisa, která s ohledem na vleklé zdravotní problémy v podstatě vynechala podzimní sezónu, šetřila se na družstva a při štafetách se podívala do lesa pouze v jedné z mix štafet. Ani tak to nebylo bez šance, ale po velmi dobře rozběhlých úsecích Markéty a Kláry Novotných byla Dádule ze svého výkonu na třetím úseku hodně smutná a skončilo to devátým místem. Na bednu po dvou úsecích Ondry Metelky a Šimona Chvátila mířili i dorostenci, tam ale pro změnu další naděje pohřbila momentální zdravotní indispozice Jáchyma Kavalíra (skončili osmí), ohrožen tak byl i jeho start nazítří v družstvech. Pro dorostenky závod probíhal opačně, ale ani výborný výkon Báry Chaloupské na třetím úseku nestačil na víc než desáté místo. Čest veteránů pak druhým místem v D1xx zachránila trojice Máca Kopecká, Pája Chaloupská, Petra Novotná.

Výsledky

Nedělní závod dospělých pro nás probíhal od začátku velmi dobře, stále jsme se drželi skoro nebo úplně na čele. Rozbíhající Pája Kubát přibíhá první, po druhém a třetím úseku Markéty Novotné a Dana Vandase sice bylo před námi áčko Žabin (které ve štafetách obsadily první dvě místa v ženách), po čtvrtém úseku Denisy Kosové jsme předávali jen o vteřiny za nimi a s již sedmiminutovým náskokem před třetími Pardubicemi. Baptiste Rollier pak byl o více jak minutu a půl rychlejší než Miloš Nykodým, nelehkou pozici startu na čele pak Klára Novotná zvládla s jen jedním zaváháním až v pytlíku, ale ztrátu minuty a půl na posledním úseku Honza nejenže Petržela vymazal, ale ještě o další skoro dvě minuty navýšil.. Všichni podali výborné výkony a nedali tak soupeřům šanci využít případných chyb. Letos závody skončily tak nějak bez většího překvapení, i další medaile si vyběhli favorité, stříbrnou tedy s nevelkou ztrátou Žabiny, bronzovou pak s větším odstupem Lokomotiva Pardubice, kterou vybojoval až její finišman, když po startu posledních úseků nebylo úplně bez šance ani béčko Žabin (to skončilo čtvrté) a Luhačovice (jejichž loňská senzace se ale neopakovala a nakonec to bylo až sedmé místo). Podle jmen stále teoreticky velmi silná Pragovka skončila pátá, šestý Turnov. Za zmínku určitě pak stojí desáté místo našeho béčka (když áčko SHK doběhlo jen místo před ním) v sestavě Ondra Starý, Dádule, Panchy, Nina, Hašlerka, Lenka Svobodová a Sosák.

Možná trochu na pozadí suverénně rozběhlého závodu dospělých bojovala dorostenecká zviřátka. Ta byla sice na medailových pozicích nejprve jen po prvních dvou úsecích Jáchyma a Adélky Vandasové a pak trochu odskočila, ale jen o málo, takže nic nebylo ztraceno. Po dalších úsecích Tomáše Samka, Janičky Kubíčkové, Šimona Chvátila a Báry to bylo pořád relativně podobné – před posledním úsekem páté místo, ale necelou minutu na bronz. Před ním už měly Pardubice a Žabiny takový náskok, že na cennější medaile už nebyla šance. A naopak další štafety už měly výraznou ztrátu, takže o bednu se mělo rozhodnout mezi třemi finišmany. Rozhodnul Ondra Metelka, ještě v lese, takže bez cílového souboje vytáhnul náš tým na třetí místo (na bedně tak, jen v jiném pořadí, stanuly stejné týmy jako v dospělých). Podařilo se tak vybojovat medaile v obou mistrovských kategoriích, cenné pro oba týmy – pro dorostence proto, že z loňska na letošek přešli do dospělých Dan Vandas a Honza Bendák, pro dospělé se jednalo o zlato po dlouhých devíti letech!

Opět jsme pak měli své zástupce v medailovém výběru východočeského žactva, i když už to není co to bývalo, nejenže nebyly na bedně dva výběry, ale ani ten jeden už nebyl první :)  Zvítězil výběr Pražské oblasti, východočeši skončili druzí, tentokrát s našim trojnásobným zastoupením – Lukášem Pompachem na třetím, Míšou Metelkovou na pátém a Kubou Chaloupským na posledním, osmém úseku (na nějž vybíhal ze čtvrtého místa).

Čest veteránů tentokrát nikdo zásadně nezachránil, ale při konkurenci a rychlosti, jaká vládne v těch nejmladších (které vyhrála SHK), je páté místo Kadeho, Lucie a Petra Vítkových a Káči a Radovana Novotných celkem obstojné, žejo.

Výsledky

Nějaké fotky: sobota, neděle

Stránky závodů, záznam na ČT

 

 

 

Aktualizováno (Středa, 10 Leden 2018 19:38)