Od 20. do 27. 8. se odehrálo mistrovství světa, které se letos konalo ve švédském Strömstadu.

Úvod patřil opět sprintovým disciplínám, které běžela i Denisa, v sobotním závodě sprintu skončila nejlépe z našich žen, dvacátá, se ztrátou 2:25 na vítěznou Maju Alm, druhá skončila Judith Wyder, třetí Běloruska Anastazia Denisova (bronzová na sprintu u nás v HK na MSJ 2013). Výsledky sprintu. V mužích docílil výborného výsledku Vojta Král na šestém místě, se ztrátou 24 s (vyhrál Švéd Jerker Lysell, před Matthiasem Kyburzem a Dani Hubmannem, velmi zajímavým výsledkem je čtvrté místo Brita Kristiana Jonese, vítěze sprintu i sprintových štafet na letošním AMS).

V neděli Denisa finišovala naši sprintovou štafetu, ta byla po prvním úseku (Jana Knapová) až 18., se ztrátou 1:18, Miloš Nykodým se posunul na 16. místo, tak až Vojta Král nás vytáhl zpět do hry o přednější místa, když předával Denise na 8. místě. Ta se držela v balíku, z nějž se mohlo bojovat až o páté místo,  přednější pozice už byly příliš odskočené. Nakonec to bylo sedmé místo, když ji i přes dobrý výkon nakonec přecejen předběhla, jak se říká, nestárnoucí Hausken (Norsko) a také Galina Vinogradova, Denisa ovšem naopak předstihla Finku, Francouzku a Španělsko. Rusko ovšem bylo diskvalifikován,  již po prvním úseku Natalie Gemperle (ex Vinogradova, skoro jistě v tom bude mít prsty švýcarský O-fotograf Rolf Gemperle), takže je to nakonec šesté místo a tedy aspoň velká bedna. Vítězství obhájilo Dánsko, před Švýcarskem, Švédskem a Velkou Británií. Právě se sprintovými disciplínami počítal i Honza Petržela a byl na ně nominován, ale únava a pokles formy byly po předchozích akcích tak výrazné, že se rozhodl zůstat doma.

Výsledky sprintových štafet

MS pokračovalo v úterý krátkou tratí, kterou z našich opět nejlépe zaběhli Vojta a Denisa. U Vojty Krále to znamenalo 11. místo, 2:03 na medaili a 2:26 na Matthiase Kyburze, který obhájil vítězství z téže disciplíny na ME v Jeseníku. Z MS je to již jeho čtvrté zlato, ale první z individuální lesní disciplíny. Druhý skončil Olav Lundanes, třetí Dani Hubmann, ztráta 35 s pro Thieryho znamenala již bramboru a jen o 7 s ji uhájil před (o 12 let mladším) krajanem Lucasem Bassetem. Následoval Nor Magne Daehli a až sedmý skončil Gustav Bergman jakožto nejlepší z domácích.

Denisa sice dlouho figurovala ve výsledcích na čele, ale startovala v závěru první poloviny a nakonec skončila dvacátá, se ztrátou 4:07: "Jsem docela spokojená. Dělala jsem drobné chyby, ale nemůžu v tom běžet rychleji, já bych to nestihla umapovat. Ostatní mi nandají na běhu v lese, tam postupně ztrácím, ale rychleji bych to nezvládla. Možná jsem zvolila špatnej postup na desítku, protože přede mnou byla na pěšince Španělka a potom jsem ji zpátky doběhla až cestou na třináctku, takže musela zvolit lepší postup. Tam jsem schytala asi dost, když jsem to šla rovně. A v závěru jsem si nebyla úplně jistá a dělala jsem tam kličky – sedmnáct, devatenáct, dvacet – už z únavy. Ale jsem fakt spokojená." (mapa). Mezi později startujícími závodnicemi dlouho vedla Kanaďanka (žijící a trénující v Evropě) Emily Kemp, v závěru však chybovala a zřejmě jí i docházely síly, takže udržela nejlepší mezičasy v úvodu, ale nakonec to bylo čtvrté místo - stejně jako na krátké trati na našem ME (které bylo zároveň závodem SP). Pro vítězství si opět doběhla Tove Alexandersson a zajistila domácím aspoň jednu medaili. Pro sebe pak sice desátou z MS, ale první zlatou (v necelých 24 letech), potvrdila si tak správnost rozhodnutí vynechat úvodní sprintové závody. Druhá skončila Norka Heidi Bagstevold, která po doběhu mj. uvedla, že terén byl na mnoha místech podobný jako u ní doma ve Fredrikstadu, vzdáleném 80 km (a mmch MS 2019 bude v norském Sarpsborgu, 50 km od Strömstadu). Prostor závodu, rozprostírající se po obou stranách hlavní silnice Göteborg - Oslo, byl charakterem terénu opravdu považován spíše za norský, po diváckém průběhu pak následoval pytlík ve spíše "geograficky neutrálním" zeleném prostoru. Bronz získala Natalia Gemperle. Závod vynechala Judith Wyder, která na krátké v Jeseníku dokázala vybojovat stříbro i přes velkou chybu v úvodu.

Výsledky krátké trati

Ve čtvrtek 25.8. se běžela klasika, která byla jediným závodem na letošním MS pro Páju Kubáta, navíc den před jeho  25. narozeninami. Bohužel si nenadělil výkon, s kterým by byl spokojen: "Ze začátku jsem asi nezvolil ideální volbu. Šel jsem rovně a ztratil hodně sil. Vůbec jsem se nedostal do nějakého slušného tempa. Mapově jsem nechodil dobře volby. Na šestku, další dlouhej postup, to jsem odběhl úplně špatně od kontroly. Mapově to nebylo dobrý, i když dohledávky jsem neměl špatný, ale byly špatný volby. A na konci jsem na to už skoro neviděl. Vůbec mi to nějak nesedlo." Sice ne všechny volby se nakonec ukázaly tak špatné, ale Pája tedy zůstal za svými možnostmi, i když oproti loňsku znamenalo 27. místo (s časem 112:13) výrazný posun. Mistrovská klasika byla i letos hodnocena jako výživný a velmi hezký závod, výsledky však byly tentokrát tak trochu výsměchem současnému systému s dvouminutovým startovním intervalem, rozdělovací motýlek pro přední pozice nic neřeší, závodníci ze širší špičky jej absolvují ve stejném čase a pokračují opět společně. Mezi nejlepšími bylo jen velmi málo běžců, kteří absolvovali trať sami, jeden balík si rozdělil 1.,3. 5. a 7. místo, když se postupně seběhli (v uvedeném konečném pořadí) Olav Lundanes, Dani Hubmann, Carl Godager Kaas (který ke konci odpadl) a Matthias Kyburz, resp. po část trati ještě i pár dalších závodníků. Pro druhé a čtvrté místo si pak v závěru závodu doběhla dvojka Thierry Gueorgiou, Lucas Basset, když po skoro stejném výsledku na middlu francouzské generační setkání dopadlo tentokrát o 4 minuty příznivěji pro Thierryho. Ten v úvodu trati doběhl nejprve Gustava Bergmanna, který však brzdy odpadl. I Pája si užil samostatného výkonu jen v úvodu, než jej doběhl balik Mikko Siren, Miloš Nykodým, Fredrik Bakkman, Timo Sild, Simonas Krepsta (později ještě Denys Ščerbakov), z něj se však bralo nejlépe deváté místo, a to pro Bakkmana, což byl nejlepší výsledek domácích mužů. Lundanes se tedy dočkal zlata (s časem 93:27), Thierry, který na něj ztratil 1:46 (a před Hubmanna se v mezičasech dosal až v závěru) je stále vidět, i když už lze spekulovat, jestli by zde v mladších letech přecejen nepodal suverénnější výkon. Náš nejlepší výsledek zaznamenal Honza Šedivý na 12. místě (po samostatně odběhnutém závodě ...), v ženách Dana Šafka Brožková na 17. místě. Pro zlato si opět doběhla Tove, před Natalii Gemperle a neskutečnou A.M. Hausken Nordberg, Judith se musela spokojit s bramborou, vidět byly i letošní nové hvězdy, Běloruska Denisova skončila šestá, Emily Kemp osmá.

Výsledky klasické trati, mapa a spousta analýz ze závodu mužů na worldofo.com

Na MS (narozdíl od ME) se pro lesní disciplíny neběží kvalifikace, od roku 2019, kdy se poprvé uskuteční MS pouze lesních disciplín, kvalifikace opět bude, ale bohužl jen pro krátkou, takže změnu startovního systému klasiky asi nelze očekávat.

Závěrečný závod štafet skončil pro naše barvy zklamáním, můžům se vůbec nedařilo a po chybách skončili 11., ženy, ve složení Denisa, Dana a Áda Indráková by doběhly osmé, ale Dana bohužel štafetu diskla.

Výsledky štafet

Sledujte stránky MS, Béďu, worldofo, fb stránku repre nebo také nový český o-server o-news.cz.

Aktualizováno (Úterý, 30 Srpen 2016 21:43)