Požádali jsme před Jarním pohárem o rozhovor jednoho z účastníků. Nese registračku AOP8801, což znamená, že je jím Jakub Holuša, závodník klubu Přátelé orientačního běhu Opava…

( http://www.behopava.cz/bezecke-osobnosti/jakub-holusa/

http://sport.idnes.cz/holusa-zlato-hme-029-/atletika.aspx?c=A150308_163922_atletika_fil )

 

Jak a kdy jsi začal s OB?

S OB jsem začal v SK Jamnice, kde běhali rodiče, zhruba v roce 2000... Byl jsem na pětidenních na Vysočině, které se konaly souběžně s juniorským MS, kde vyhráli junioři ve slozeni Kazdič, Švihák, Bingo a tehdá je trenoval Sýkorka. Vím, že jsme se tam  byli podívat a dalo mi to obrovskou inspiraci a chtěl jsem běhat OB… Taky mi moc pomohli kluci, Tomáš Kovalčík a Tomáš Holas, kteří byli ve stejném oddíle a já k ním vzhlížel a byli mi vzorem. V roce 2000 mi bylo dvanáct, pak jsem se postupně zlepšoval až do kategorie H16, kdy jsem běhal žebříček A, ale pak už to šlo stranou a dostala přednost atletika.

 

Co rozhodlo, že atletika dostala přednost, asi prostě slibné výsledky? V záznamech vidím první zahraniční účast - dorostenecké mistrovství světa v Marakéši na 2000 m steeplechase, hned sedmé místo. Rok 2005, to tedy tak navazuje na ty H16.

Ano, přesně, já pak začal trénovat přímo běžecký trénink a postupně ten orienťák uhybal atletice, v níž jsem se zacal prosazovat.

 

Zmínil jsi Sýkorku, tedy Jirku Sýkoru, výborného atleta, pocházejícího z Opavy, byl někdy pak i tvým trenérem? ( http://www.behopava.cz/bezecke-osobnosti/jiri-sykora/ )

Ne, Jirka mě nikdy netrénoval, jen jsem s ním občas chodil a chodím běhat, v orienťáku mi pomáhal. Ale já orienťák nikdy netrénoval, jen jsem jezdil každý vikend na závody, přes týden nic. A pak už jsem dělal jen atletiku.

 

Podle údajů v orisu máš teď OB už jen jako výjimečný doplněk - asi ti to musí vhodně zapadat do tréninkového procesu?

Teď už se dostanu na závody zřídka. Jen když je po sezóně nebo výjimečně v přípravném období. Jarní pohár má ideálni termín pro mě jako atleta, takže doufám, že budu jezdit každý rok aspoň tady.

 

V jakých částech roku máš vlastně "po sezóně"?

Po hale mám po sezóně poslední tři týdny v březnu a ty jsem většinou pak na soustředění tady. Letní sezónu končím začátkem září, ale to většinou následuje dovolená u moře, pak lázně a začátkem října začnu běhat; v říjnu až listopadu pak většinou následuje  začátek přípravy na novou sezónu soustředěním v Tyrolsku.

 

Jaké kilometrové objemy absolvuješ v přípravném období?

V přípravném období, když jsem v Maroku, třeba každý týden naběhám tak od 180 do 210 km, každý týden jednou absolvuji běh 30-35 km a téměř každý den jako volna fáze 20km. A to třeba i před tréninkem na dráze, který jdeme odpoledne.

 

Co tě letos ještě čeká za důležité akce?

Letos mě čeká víc závodů diamantové ligy než doposud, na které se moc těším, pak klasika jako Zlatá tretra (letos 26.5.) a Memoriál Josefa Odložila (8.6.) ... a vrchol bude mistrovství světa v Pekingu koncem srpna, kde bych moc rád běžel finále.

 

Jistě je součástí tvého tréninku i psychologická příprava, jakou má podobu?

Od Nového roku spolupracuji se sportovni psycholožkou a mám z toho jen ty nejlepší pocity. Taky dost času strávím u videa a na youtube a snažím se dostat do hlavy co nejvíce z běhu, pohybu, zvyků a taktiky každého běžce soupeře.

 

Dá se něco okoukat od Keňanů nebo ti mají prostě příliš jinou stavbu těla aby se něco dalo "okopírovat"?

Tak dá se okoukat jakým stylem vítězí nebo jakym stylem se pohybuji v baliku. O stylu běhu spíš to, že se dá okoukat jak se mění - když už nemůžeš, běžíš za nima, ale můžeš poznat, že je už taky v uhlí.

 

A teď ve zlatém finiši jsi třeba na Özbilenovi něco takového pozoroval, resp. využil? Nebo tam jsi to prostě rval pod tlakem publika?

Právě proto jsem o tom mluvil. Já to na něm přesně poznal, že je v řiti ... pak se i otáčel.

 

Mmch neviš náhodou jaký je váš váhový a výškový rozdíl? Jestli to je podstatné, ale přinejmenším jak jsi zmiňoval v rozhovorech že se "nebojiš použít svoji o něco mohutnější horní část těla" .. tak asi vyšší hmotnost může být i výhoda, když se umí správně použít?

Já si myslím, že celkově to spíš nevýhoda je, protože přece jenom já mám v těch širších ramenech úplně zbytečných pár kil. Mám dnes 70 kg a měřím 183 cm, kdybych měl 66 kg, tak si myslim, že bych létal, ale zase v té hale je to výhoda. Oni maji 50-55kg všichni ti Afričani, ale jsou menší. Ale základ je, že na to prostě musíš mít, jinak to stejně nevyužiješ a vždy tě pár lidí stejně oběhne, i když jich pět zbouráš. :-)

 

Co bys doporučil nastávající generaci pro dosažení úspěchu?

Ať si jdou za svým cílem a to tvrdě, orienťák je o tvrdé dřině a tím pádem se musí makat a zaroveň hodně regenerovat. Ať poslouchají své trenéry a zároveň s nimi spolupracují tím, že jim říkají všechny dojmy a detaily. Dále mít silnou hlavu a nenechat se ovlivnit okolními vlivy normalního života. I když to je někdy těžké.

 

Tak dík za čas a odpovědi a ať se ti plní další cíle!

tréninky

   žactvo  dorost  dospělí
pondělí      
úterý      18:00 individuálně na Bíře
středa      
čtvrtek      
pátek      
sobota      
neděle      

kontakty

Výbor klubu

Předseda oddílu: 

 • Martin Müller - mullermartin()centrum.cz

Další členové výboru klubu:

 • Nina Azebová - azebova.n()gmail.com

 • Jana Balcarová - silat()seznam.cz

 • Pavel Běhoun - pavel.behoun()tiscali.cz

 • Pavlína Chaloupská - Pavlina.Chaloupska()uhk.cz

 • Jan Panchártek - panchy_ob()centrum.cz

kontaktní údaje

Poštovní adresa:

OK99 Hradec Králové, z.s.

Labská louka 669/13

500 11 Hradec Králové

IČ: 69153337

email: info@ok99.cz

Čísla účtů:

 • 2001569943/2010 (členské příspěvky)

 • 2201569948/2010 (startovné na našich závodech)

 • 2300721378 / 2010 (klubový účet)

 trenéři

Nejmenší:

 • Jana Balcarová - janca.balcarova()seznam.cz

Mladší žactvo:

 • Petra Besedová - petra.besedova()gmail.com

 • Ivan Růžička - ivanruzicka777()gmail.com

 • Radovan Novotný - radovan()post.cz

Starší žactvo:

 • Tomáš Novotný - to.novotny()gmail.com

 • Martina Novotná - martuska.novotna()gmail.com

 • Lucka Vitková - lucie()vitkovi.com

 • Martina Hepnerová - fejlkova()seznam.cz

 • Táňa Metelková - tana.metelkova()upcmail.cz

Dorost a junioři:

 • Pavlína Chaloupská - Pavlina.Chaloupska()uhk.cz

 • Pavel Metelka - Pavel.Metelka()upcmail.cz

 • Renáta Samková - samkova.renata()seznam.cz

 • Pavel Háp - hap.pa()seznam.cz

 • Pavel Faltejsek - pavel.faltejsek()rtvdata.cz

 • Martina Šádková - marta.sadkova()volny.cz

Dospělí:

 • Jan Kamenický - jan.kamenicky()tmapy.cz

 • Petr Losman - petr.losman()post.cz

ostatní

Správce map výdaných OK99:

Jan Panchártek - panchy_ob()centrum.cz