Vytisknout

Dost možná nakonec poslední letošní mistrovství se běželo v sobotu 3. 10. 2020.

V tomto případě se odehrálo s původně určeným pořadatelem (OK Jiskra Nový Bor) i v původně určeném prostoru, pouze o 4 měsíce později a opět tedy s účastí omezenou pouze na skutečně mistrovské kategorie. Technicky i fyzicky náročný závod ve skalnatých svazích na okraji Českosaského Švýcarska (severně od České Kamenice) si tak užilo jen necelých 400 závodníků (a nadto velmi nabitá Téčka pro doprovod a další nadšence). V rámci přípravy na naše mistrovství světa přijela také část švýcarské reprezentace a sólo taky fenomenální švédská závodnice Tove Alexandersson.

Opět jsme přivezli sbírku medailí, a to je nezískali úplně všichni, kteří na ně teoreticky mohli dosáhnout. Míša Metelková (D16) se po sérii chyb na tři po sobě následující kontroly v první třetině závodu propadla do pozic, z nichž se stačila vytáhnout pouze na šesté místo. Áďa Vandasová (D18) běžela dlouho na medaili, s jen pár drobnými zaváháními, když to navíc, dle jejích vlastních slov, „bohužel úplně netáhlo“, ale na 13. kontrole (z 15) nechala cca. 1:40 a tím spadla na již konečné páté místo. Naopak se po bramboře na klasice konečně mistrovské medaile dočkala Terka Kosová (D20), když prostě „šla pomalu a bez chyby“ a dalo to na druhé místo. "Aspoň" třetí místa uhájili Kuba Chaloupský (H18) a Ondra Metelka (H20): „tentokrát mapově až na jedno minipřeběhnutí (ca 40") paráda, ale v té druhé fyzické části to vůbec netáhlo … hlavně ta druhá část měla pár prudkých stěn, ale přišlo mi, že se mi běželo blbě i na moje poměry“. Denča Kosová vyhrála dámskou elitu, 42 s před Vendou Horčičkovou a dalších 17 s před Lenkou Mechlovou ze Slavie, když pro nemoc chyběla Terka Janošíkova. Pouze od (fyziologicky prostě poněkud jinak disponované) Tove dostala Denisa přes 4 minuty: „mapově jsem udělala chyb dost, čtyři výrazné dohromady na 2,5 min. Fyzicky to bylo hodně náročné. Poměrně teplo a pořád to bylo nahoru a dolů.. Fyzicky se trápily snad všechny holky, zachránil mě gel, který jsem mela sebou... jinak bych se sotva dohrabala do cíle“.

V mužské elitě chyběl na startu Pája Kubát, který po svalovém problému z MČR štafet raději zůstal doma. Na bedně však naše barvy nechyběly, protože to konečně sedlo Danu Vandasovi, tedy přinejmenším v porovnání s většinou ostatních závodníků. Předstihl jej, o 2:22, pouze Vojcek Král, který už na štafetách ukázal, jakou má momentálně leteckou formu. A o necelé dvě minuty ještě tedy taky Daniel Hubmann, 28násobný medailista z MS, který ale na tu českou nemá nárok, takže Bandaska urval stříbro. Skoro doslova, protože před čas Miloše Nykodýma, který se v závěru závodu dostal před něj, se dostal až rychlejším doběhem a porazil jej o 3 s. Dým však neměl uplně optimální přípravu, když část noci před závodem strávil pro náhlou zdravotní obtíž v záchrance a nemocnici. I bez toho hodnotil Bandaska svůj výkon tradičně skromně: „mapově se to docela povedlo, ale taky to nebyla sláva. Fyzicky taky nic moc, protože ladíme až na Euromeeting, takže pocity smíšené. Myslel jsem, že by to snad mohlo stačit třeba na top6, ale na placku jsem vůbec nemyslel“. Chybek od 10 až do 30s přiznal vícero, z mezičasů je víc vidět pouze půlminutová v dohledávce na 16. k (z 20), po níž se před něj o několik vteřin dostal Dým. Výborně zaběhl také Honza Petržela, na 6. místě: „s umístěním jsem naprosto spokojený. S výkonem už tolik ne, bylo tam pár špatných mikrovoleb a hlavně mi v polovině závodu přestaly fungovat nohy, tak už to pak bylo takový trápení až do cíle. … jo, kopcovatý a hlavně to byly strašné zalamováky, takže se člověk fakt dost rychle odpráskl..“. První desítku pak ještě uzavíral Baptiste Rollier.

Stránka závodu

Výsledky

GPS tracking D21

GPS tracking H21

Zbývající mistrovství (noční a družstev) jsou tedy odvolána, pořadatelé nevylučují pokus o posunutí do pozdějšího termínu, nyní ale nelze předvídat zhola nic...